Tamme liimpuit

Puitmööbli materjalid

Millisest materjalist puitmööblit valmistatakse?

Puitmööbli valmistamine sõltub paljuski ka kasutatavast materjalist. Meie poolt valmistatavas mööblis kasutame ainult puitmaterjali ja puidust plaatmaterjali (nt. vineer ja tislerikilp).

Meie mööbli korpustest ei leia laminaat, melamiin ja MDF plaati (kuigi ka tehisplaatides (laminaat ja MDF) kasutatakse algmaterjalina tegelikult puitu).

Laminaat, melamiin (saepuruplaat)

Melamiinplaat

Laminaadis kasutatakse peenestatud puiduosakesi, mis on erinevate sidusainetega kokku pressitud üheks suureks plaadiks. Selle puhul näitab plaadi kvaliteeti osakeste tihedus plaadis.

Ehk siis: mida tihedam on plaat, seda kvaliteetsem ja kahjuks ka kallim ta on. Kui võtta näidiseks odavmööbel, siis:

  • selle plaadi tihedus plaadi keskosas on olematu, st plaat on keskelt näpuga pudistatav
  • sellest tehtud mööbel ei kesta eriti kaua, kuna plaat on lihtsalt nõrk.

Kui võtta aga mööbli valmistamiseks selline plaat, kus plaadi tihedus on läbi plaadi ühtlane ja tihe, siis saame tulemuseks ühe suhteliselt hea ja vastupidava plaadi.

Saepuruplaat kaetakse reeglina erinevate plastik dekooridega või puiduspooniga. Tema kruvi/kinnitusvahendi hoidmise võime on keskpärane.

Eristuvad kaks materjali: melamiin ja laminaatplaat. Vahe seisneb dekoori ehk kattekihi paksuses.

Seda materjali kasutame köögisahtli põhjadeks ja vahel töötasapindadeks kõrgsurve laminaatplaati.

MDF plaat

MDF plaat

MDF plaadi peamiseks tunnuseks on see, et tegu on puidujääkidest kokku pressitud keskmise tihedusega puitkiudplaadiga.

Kuivõrd selle plaadi puhul on tegu niiskust kartva materjaliga, siis tegu on suure stabiilsusega materjaliga. MDF plaadi niiskuskindlust saab suurendada erinevate dekooride (plastikfilm, puiduspoon) kasutamisega või või vastava viimistlusega.

Tasub siiski silmas pidada, et kui plaadi sisemusse satub niiskus, siis on tulemus rikutud, mistõttu võib välja vahetamist vajada kas rikutud detail või lausa terve mööbel .

Kuivõrd MDF plaat püsib alati sirgena, siis on ta suurepärane materjal uste ja esipaneelide valmistamiseks. Samas on ta kruvi või kinnitusvahendi sees hoidmise võime nõrk, mistõttu ei sobi korpuste valmistamiseks.

Seda materjali kasutame harva, peamiselt sileuste valmistamiseks.

Vineer

Vineer

Vineer on erineva suunaliste puiduspooni kihtide kokku liimimise teel saadud plaatmaterjal. Mida paksem on vineer, seda rohkem on seal kihte. See omakorda aga tähendab seda, et mida rohkem on kihte, seda stabiilsem ta on.

On päris laialt levinud arusaam, et vineer ei sobi eriti mööblis kasutamiseks. Näiteks on üsna tihti olnud kuulda, et vineer läheb kõveraks ja tema pealmised kihid lõhenevad.

Tegelikkuses on aga lugu selline, et kui mööbli korpuses kasutatakse vineeri, siis olenemata sellest, mis ruumi te selle mööbli panete, saate te omale ühe igati kauakestva ja vastupidava mööbli.

Nii vastupidava, et selle eluiga ei oskagi öelda. Minu 20-aastase kogemuse juures ei ole me veel trehvanud ühtegi vineerplaati, mis oleks pealt lõhenenud või valmis mööblis kuidagi kõverdunud.

Suureks plussiks on veel ka see, et erinevalt saepuruplaadist ja MDF plaadist on vineermööblit võimalik parandada.

Seda materjali me kasutame mööbli valmistamisel

Tislerikilp

Tislerikilp

Tislerikilp on üks väga pika ajalooga plaatmaterjal. Kuivõrd selle tootmine oli lihtne ja tulemus on stabiilne on puitmööbli valmistamine tislerkilbist juba kaua aega kasutusel olnud.

Tislerikilp koosneb kolmest või enamast kihist. Keskmine osa (kõige paksem osa) on soodsast puiduliigist (mänd, erinevate palmipuude puit jne) valmistatud liimkilp, mis lihvitakse ja kaetakse mõlemalt poolt spoonikihiga või kihtidega.

Kui on tegemist 5-kihilise tislerikilbiga, mille paksus on 18mm, siis plaadi keskosas on okaspuit, mida katavad mõlemalt poolt 2 kihti spooni, mis on liimitud erisuunaliselt. Sellisel moel saavutatakse tislerikilbi stabiilsus. Plussiks on ka vineerist oluliselt kergem kaal.

Seda materjali me kasutame mööbli valmistamisel.

Liimpuit

Kase liimpuit

Liimpuit on puidulamellide kokku liimimise teel saadud plaatmaterjal.

Lamelli näol on tegu riba või ribadega, mis üksteisega külgepidi kokku liimitakse. Eristatakse kahte sorti liimpuitu.

  • Täispika lamelliga liimpuit
  •  Sõrmjätkatud liimpuit

Sõrmjätkatud liimpuit on puiduklotsidest liimpuit. See tähendab, et otsakuti liimitakse hea kvaliteediga puit ja nii tekibki lamell. Tulem on kirju.

Täispikast lamellist liimpuit on terviklikum ja ilusam. Sõltuvalt puidu kasutusest tuleneb ka hind, mis võrreldes sõrmjätkatud liimpuiduga on kallim.

Liimpuitkilpe võib kasutada nii mööbli korpuse valmistamisel kui ka mujal. Mööbli siledaid uksi (eriti just suuremõõdulisi uksi, kus ukse laius on suurem kui 300mm) ei ole mõistlik valmistada liimpuidust kuna sellisel juhul tekib suur uste kõverdumise oht. Selle vältimiseks kasutatakse raamuksi.

Liimpuitu kasutame mööbli valmistamisel, eriti just pikast lamellist liimpuitu. Tamme puhul ka eriti laiast lamellist, mis jätab puidu ilu terviklikumaks.

Saada hinnapäring

Meie teenused