Miks valida puitmööbel?

Miks valida puitmööbel?

Miks valida puitmööbel?

Üsna tihti on siit ja sealt kosta, et „miks valida puitmööbel kui poed on odavmööblit täis“? Seetõttu toome välja peamised eelised, miks puitmööbel on parem.

Eritellimusena valminud puitmööbli valmistamine vs odavmööbel

Käsitsi valmistatud mööbel maksab mõistetavalt rohkem kui masstoodanguga tehtud. Seega ei saa me käsitöömööbli puhul hindu võrrelda JYSK-i või IKEA odavmööbli sarjadega. Kas aga odavam masstoodang sulle kokkuvõttes ka soodsam tuleb, on juba omaette küsimus.

Näide: kui ostad endale IKEA-st teise kummuti (sest esimene lagunes ära), siis oleks olnud mõistlik tellida omale käsitööna valminud kummut, sest see elab üle ka kolmanda IKEA kummuti.

Eritellimusel mööbel peab kauem vastu

Juhul kui oled pidevas liikumises, siis on odavmööbel täiesti hea ja õige valik. See teenib sind kenasti 3-4 aastat ning seejärel oleks see mõistlik uue vastu ümber vahetada.

Samas aga teenib eritellimusel valminud mööbel sind vähemalt 20 aastat ning mõistliku hooldusega kestab täispuidust mööbel kauem, kui sa oleksid osanud loota. Küll aga tuleb selle puhul tuleb mööbli disain ja funktsionaalsus hoolikalt läbi mõelda, et mööbli välimus sind aja jooksul ära ei tüütaks.

Hinnad on väga erinevad sõltuvalt tootjast. Võime öelda, et oleme alati üritanud hoida mõistliku hinnataset. Siingi sõltub kõik kujundusest ja kasutatavatest materjalidest, mida keerukam või eksootilisem, seda kallim.

Täispuidust mööbel on loodust säästvam

Täispuidust mööblil on veel üks suur pluss: nimelt, tänu oma pikaealisusele on see loodusele oluliselt säästvam, st keskkonda vähem koormav.

Näide: ca 2006. aastal tegime ühe kappvoodi, mis tänaseks päevaks on vist juba kolmanda pere käes ja ikka veel töötab. Vahepeal tuli küll üks katki läinud voodi külg välja vahetada, kuid mööbel on ikka töökorras.

Ka meie kõige  esimesena valmistatud köök teenib veel oma peret ja pidi kena välja nägema.

Ehk siis põhinedes oma kogemusele võime öelda, et meie valmistatud mööbel teenib teid  vähemalt 17 aastat.

Millised on puitmööbli eelised muu mööbli ees?

Puitmööbli eeliseid muu mööbli ees on üsna lihtne välja tuua.

Puitmööbel kestab kaua

Kui kasutada ja kombineerida õigeid materjale ja õigeid koostamisviise on puitmööbel  sisuliselt igavene. Kui mööbel siiski mingil põhjusel kuskilt katki peaks minema, siis on ta õige meistri poolt üldjuhul ka parandatav. 

Puitmööbel on ainulaadne

Puitmööbli puhul saab klient omale kauakestva ja ainulaadse mööbli. Kui mööbel on käsitööna valmistatud (nagu meie puhul), siis võib iga klient öelda, et tema kapp, laud, köök, trepp, voodi, kummut on täiesti ainulaadne ja rohkem sellist asja maailmas ei ole olemas. Iga valminud ese on unikaalne.

Puitmööbel sobib igasse kodusse

Kõik sõltub küll mööbli kujundusest ja viimistlusest. Inimesed, kes pelgavad, et puit on vanamoodne, ei ole endale teadvustanud, et ka puidust saab teha väga modernseid lahendusi.

Puitu saab painutada väänata keerata ja hea meister suudab sellele anda täpselt kliendi soovitud vormi ja viimistluse. Seega, ei ole olemas kohta, kuhu puit ei sobiks. 

Inimestele seostub puitmööbel tihtipeale männipuidust lakitud mööbliga. Kuivõrd meil on võimalik kasutada palju erinevaid puidu liike ning viimistlusvariantide nimistu on lõputu, siis tänapäeval see õnneks nii enam ei ole. Seega, kasutades õigeid viimistlusvahendeid (näiteks peitsi või värvi) on puidu tekstuur tuntav ja nähtav ka viimistletud pindadel, samas aga annab see talle ainulaadse välimuse.

Teisisõnu: värvitud kummut või kapp tundub katsudes ikkagi puidune, mis sellest, et ta on kaetud värviga.

Millisest materjalist puitmööblit valmistatakse?

Puitmööbli valmistamine sõltub paljuski ka kasutatavast materjalist. Meie poolt valmistatavas mööblis kasutame ainult puitmaterjali ja puidust plaatmaterjali (nt. vineer ja tislerikilp).

Meie mööbli korpustest ei leia laminaat, melamiin ja MDF plaati (kuigi ka tehisplaatides (laminaat ja MDF) kasutatakse algmaterjalina tegelikult puitu).

Laminaat, melamiin (saepuruplaat)

Melamiinplaat

Laminaadis kasutatakse peenestatud puiduosakesi, mis on erinevate sidusainetega kokku pressitud üheks suureks plaadiks. Selle puhul näitab plaadi kvaliteeti osakeste tihedus plaadis.

Ehk siis: mida tihedam on plaat, seda kvaliteetsem ja kahjuks ka kallim ta on. Kui võtta näidiseks odavmööbel, siis:

  • selle plaadi tihedus plaadi keskosas on olematu, st plaat on keskelt näpuga pudistatav
  • sellest tehtud mööbel ei kesta eriti kaua, kuna plaat on lihtsalt nõrk.

Kui võtta aga mööbli valmistamiseks selline plaat, kus plaadi tihedus on läbi plaadi ühtlane ja tihe, siis saame tulemuseks ühe suhteliselt hea ja vastupidava plaadi.

Saepuruplaat kaetakse reeglina erinevate plastik dekooridega või puiduspooniga. Tema kruvi/kinnitusvahendi hoidmise võime on keskpärane.

Eristuvad kaks materjali: melamiin ja laminaatplaat. Vahe seisneb dekoori ehk kattekihi paksuses.

Seda materjali kasutame köögisahtli põhjadeks ja vahel töötasapindadeks kõrgsurve laminaatplaati.

MDF plaat

MDF plaat

MDF plaadi peamiseks tunnuseks on see, et tegu on puidujääkidest kokku pressitud keskmise tihedusega puitkiudplaadiga.

Kuivõrd selle plaadi puhul on tegu niiskust kartva materjaliga, siis tegu on suure stabiilsusega materjaliga. MDF plaadi niiskuskindlust saab suurendada erinevate dekooride (plastikfilm, puiduspoon) kasutamisega või või vastava viimistlusega.

Tasub siiski silmas pidada, et kui plaadi sisemusse satub niiskus, siis on tulemus rikutud, mistõttu võib välja vahetamist vajada kas rikutud detail või lausa terve mööbel .

Kuivõrd MDF plaat püsib alati sirgena, siis on ta suurepärane materjal uste ja esipaneelide valmistamiseks. Samas on ta kruvi või kinnitusvahendi sees hoidmise võime nõrk, mistõttu ei sobi korpuste valmistamiseks.

Seda materjali kasutame harva, peamiselt sileuste valmistamiseks.

Vineer

Vineer

Vineer on erineva suunaliste puiduspooni kihtide kokku liimimise teel saadud plaatmaterjal. Mida paksem on vineer, seda rohkem on seal kihte. See omakorda aga tähendab seda, et mida rohkem on kihte, seda stabiilsem ta on.

On päris laialt levinud arusaam, et vineer ei sobi eriti mööblis kasutamiseks. Näiteks on üsna tihti olnud kuulda, et vineer läheb kõveraks ja tema pealmised kihid lõhenevad.

Tegelikkuses on aga lugu selline, et kui mööbli korpuses kasutatakse vineeri, siis olenemata sellest, mis ruumi te selle mööbli panete, saate te omale ühe igati kauakestva ja vastupidava mööbli.

Nii vastupidava, et selle eluiga ei oskagi öelda. Minu 20-aastase kogemuse juures ei ole me veel trehvanud ühtegi vineerplaati, mis oleks pealt lõhenenud või valmis mööblis kuidagi kõverdunud.

Suureks plussiks on veel ka see, et erinevalt saepuruplaadist ja MDF plaadist on vineermööblit võimalik parandada.

Seda materjali me kasutame mööbli valmistamisel

Tislerikilp

Tislerikilp

Tislerikilp on üks väga pika ajalooga plaatmaterjal. Kuivõrd selle tootmine oli lihtne ja tulemus on stabiilne on puitmööbli valmistamine tislerkilbist juba kaua aega kasutusel olnud.

Tislerikilp koosneb kolmest või enamast kihist. Keskmine osa (kõige paksem osa) on soodsast puiduliigist (mänd, erinevate palmipuude puit jne) valmistatud liimkilp, mis lihvitakse ja kaetakse mõlemalt poolt spoonikihiga või kihtidega.

Kui on tegemist 5-kihilise tislerikilbiga, mille paksus on 18mm, siis plaadi keskosas on okaspuit, mida katavad mõlemalt poolt 2 kihti spooni, mis on liimitud erisuunaliselt. Sellisel moel saavutatakse tislerikilbi stabiilsus. Plussiks on ka vineerist oluliselt kergem kaal.

Seda materjali me kasutame mööbli valmistamisel.

Liimpuit

Kase liimpuit

Liimpuit on puidulamellide kokku liimimise teel saadud plaatmaterjal.

Lamelli näol on tegu riba või ribadega, mis üksteisega külgepidi kokku liimitakse. Eristatakse kahte sorti liimpuitu.

  • Täispika lamelliga liimpuit
  •  Sõrmjätkatud liimpuit

Sõrmjätkatud liimpuit on puiduklotsidest liimpuit. See tähendab, et otsakuti liimitakse hea kvaliteediga puit ja nii tekibki lamell. Tulem on kirju.

Täispikast lamellist liimpuit on terviklikum ja ilusam. Sõltuvalt puidu kasutusest tuleneb ka hind, mis võrreldes sõrmjätkatud liimpuiduga on kallim.

Liimpuitkilpe võib kasutada nii mööbli korpuse valmistamisel kui ka mujal. Mööbli siledaid uksi (eriti just suuremõõdulisi uksi, kus ukse laius on suurem kui 300mm) ei ole mõistlik valmistada liimpuidust kuna sellisel juhul tekib suur uste kõverdumise oht. Selle vältimiseks kasutatakse raamuksi.

Liimpuitu kasutame mööbli valmistamisel, eriti just pikast lamellist liimpuitu. Tamme puhul ka eriti laiast lamellist, mis jätab puidu ilu terviklikumaks.

Saada hinnapäring

Meie teenused